فرش

چه فرشی بخریم؟

خرید فرش ماشینی خوب یکی از دغدغه‌هایی است که معمولا هنگام خرید اسباب و لوازم مورد نیاز برای یک خانه، در ذهن افراد شکل می‌گیرد. از آنجایی که وجود فرش و قالی در زندگی ما ایرانی‌ها نقش انکارناپذیری دارد بسیار مهم است که در هنگام خرید فرش دقت زیادی به خرج دهیم . در نهایت بتوانیم فرشی را برای استفاده در منزل خود تهیه کنیم که متناسب با نوع نیازهای ما باشد. بر این اساس توجه به چند مساله در هنگام خرید فرش مناسب برای یک خانه از اهمیت بالایی برخوردار است . که عبارتند از: کیفیت فرش، ماندگاری فرش، تفاوت بین فرش دستباف و فرش ماشینی و حساسیت‌زا‌بودن فرش.

به‌منظور خرید یک فرش ماشینی خوب لازم است به چند مورد توجه کافی نماییم تا بتوانیم در هنگام خرید برای خانه خود به بهترین شکل ممکن تصمیم‌گیری نماییم .پس انتخاب مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

گام اول

اولین گام این است که به نحوه استفاده از اتاق‌های خانه و نوع کاربرد آن‌ها توجه کافی داشته باشیم. به‌طور مثال فرشی که قرار است در یک اتاق پذیرایی یا اتاق ناهارخوری شلوغ و پررفت‌و‌آمد استفاده شود . حتما می‌بایست قابلیت زیادی در پاخور‌بودن داشته باشد و بتوان آن را جهت استفاده‌های بلندمدت در خانه به کار برد. همچنین این فرش باید مقاومت خوبی در برابر گرد‌و‌غبار داشته باشد. در مقابل برای فضایی مثل اتاق خواب که جایی برای استراحت است و رفت‌و‌آمد زیادی نیز در آن صورت نمی‌گیرد . می‌توان فرشی را که جنس لطیف و رنگ روشن دارد تهیه نمود. با قرار‌دادن چنین فرشی در اتاق خواب فضای اتاق لطیف‌تر و ملایم‌تر نیز خواهد شد.

گام دوم

در گام دوم به‌منظور خرید فرش ماشینی خوب بهتر است که به سبک زندگی خود توجه کافی داشته باشیم. به‌طور مثال اگر در خانه کودکی داریم یا از حیوانات خانگی در منزل خود نگهداری می‌کنیم . یا اعضای خانواده ورزشکار هستند اقدام مناسب در هنگام خرید خوب آن است که فرشی را انتخاب کنیم که طرح‌ها و نقشه‌های آن شلوغ و تیره‌رنگ باشد. بدین ترتیب کثیفی و آلودگی فرش به‌راحتی قابل مشاهده نخواهد بود.

گام سوم

یک نکته مهم در رابطه با خرید فرش ماشینی آن است که فرش تک‌رنگ تیره به‌طور مثال به رنگ آبی نفتی، قهوه‌ای مایل به شکلاتی و غیره به‌راحتی لکه‌های روشن یا دوده را در خود نشان می‌دهد. فرشی که رنگ بسیار روشن دارد به‌طور مثال سفید یا کرم‌رنگ است جای پا و گرد‌و‌غبار را به‌راحتی نمایان می‌کند. هنگامی که قصد خرید فرش ماشینی برای محوطه بیرون منزل خود را داریم بهتر است به فضای بیرون خانه و میزان آلودگی‌ها توجه داشته باشیم. به دلیل آنکه فرشی که در فضای جلوی در خانه از آن استفاده می‌کنیم کثیف و آلوده نشان داده نشود. همچنین می‌بایست محیط داخل خانه را نیز بررسی کنیم تا مشخص شود که بیشتر چه نوع آلودگی در آن ایجاد می‌شود. سپس با توجه به دانسته‌های خود اقدام به خرید فرش ماشینی برای منزل خود نماییم.

گام چهارم

چنانچه فضای خانه ما کوچک و جمع‌و‌جور باشد و قصد بزرگتر نشان دادن آن را داشته باشیم، انتخاب مناسب در زمان خرید فرش ماشینی خوب آن است که فرشی بخریم که رنگ روشنی دارد. معمولا این گونه از فرش‌ها فضا را وسیع‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهند. اگر فضای خانه ما خیلی بزرگ باشد و کم‌اثاثیه نشان دهد. بهتر است در زمان خرید فرش ماشینی خوب برای استفاده در منزل خود فرش‌هایی را انتخاب کنیم که رنگ‌های تیره‌ای داشته باشند. گفتنی است این نوع از فرش‌ها فضای خانه را گرم و صمیمی و دنج می‌سازند.

گام پنجم

یکی دیگر از نکاتی که می‌بایست در هنگام خرید یک فرش ماشینی به آن توجه داشته باشیم این است که برخی فرش‌ها ذرات و آلودگی‌ها را کمتر از سایر فرش‌ها نمایان می‌سازند. فرش‌هایی که چند رنگ مختلف در خود دارند یا طرح‌های آن‌ها تو در تو است ذرات غبار، خاک و غیره را کمتر از سایر فرش‌ها نشان می‌دهند. از همین رو اگر خانه ما در جایی قرار داشته باشد که در معرض دوده و گرد‌وغبار است . بهترین کار این است که در هنگام خرید فرش ماشینی خوب برای منزل خود یکی از این نوع فرش‌ها را برای خانه‌مان خریداری کنیم.

گام ششم

زمانی که برای خرید فرش ماشینی به یک فروشگاه فرش مراجعه می‌کنیم می‌بایست به نحوه استفاده و نوع کاربردی که فرش برای ما دارد دقت زیادی داشته باشیم . مواد اولیه‌ای را که فرش از آن تهیه شده است مورد بررسی قرار دهیم. یکی از موارد مرتبط با این موضوع این است که آن نوع از فرش‌هایی که در بافت آن‌ها نایلون استفاده شده است و اصطلاحا به آن‌ها فرش‌های نایلونی گفته می‌شود دوام بسیار زیادی دارند. همچنین این نوع فرش‌ها در مقابل تغییر شکل نیز بسیار مقاوم و از قیمت کمتری نسبت به سایر فرش‌ها برخوردار هستند. تنها ایراد و اشکالی که این نوع از فرش‌ها دارند آن است که به‌سادگی گرد‌و‌خاک را به فضای اطراف خود منتقل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *